ענן פרטי הוא סוג של מחשוב ענן המספק יתרונות דומים לענן הציבורי, כולל מדרגיות ושירות עצמי. בשונה מעננים ציבוריים, המספקים שירותים למספר ארגונים, ענן פרטי מוקדש לצרכים ולמטרות של ארגון יחיד.
כתוצאה מכך, ענן פרטי הוא הטוב ביותר לעסקים עם צרכי מחשוב דינאמיים או בלתי צפויים הדורשים שליטה ישירה על סביבתם, בדרך כלל כדי לעמוד בדרישות האבטחה, הממשל העסקי או הציות לתקנות.

 

ענן פרטי מול ענן ציבורי לעומת ענן היברידי

ישנם שלושה דגמי פריסת ענן: ציבוריים, פרטיים והיברידיים.
ענן ציבורי הוא מקום בו ספק עצמאי של צד שלישי, כגון AWS או Microsoft Azure, מחזיק ומתחזק משאבי מחשוב שלקוחות יכולים לגשת אליהם דרך האינטרנט. משתמשי ענן ציבורי חולקים את המשאבים הללו, וזהו מודל המכונה "סביבה מרובת דיירים".
לשם השוואה, ענן פרטי נוצר ומתוחזק על ידי מיזם בודד. הענן הפרטי עשוי להתבסס על משאבים ותשתיות שכבר קיימים במרכז הנתונים המקומי של הארגון או על תשתית חדשה ונפרדת. בשני המקרים, הארגון עצמו מחזיק ומפעיל את הענן הפרטי.
ענן היברידי הוא מודל בו ענן פרטי מתחבר לתשתית ענן ציבורי, ומאפשר לארגון לתכנן עומסי עבודה על פני שתי הסביבות. במודל זה, הענן הציבורי הופך למעשה לשלוחה של הענן הפרטי ליצירת ענן אחיד.
פריסת ענן היברידי דורשת רמת תיאום גבוהה בין התוכנה לשירותים הבסיסיים המשמשים את הענן הציבורי והפרטי כאחד.

 

ענן פרטי | cloud plus

יתרונות וחסרונות של ענן פרטי

כאשר ארגון מתארגן ומיישם כראוי ענן פרטי, הוא יכול לספק את מרבית היתרונות שנמצאים בעננים ציבוריים, כמו שירות עצמי של משתמשים ומדרגיות, כמו גם את היכולת לספק ולהגדיר מכונות וירטואליות (VM) ושינוי או מיטוב משאבי מחשוב לפי דרישה. ארגון יכול גם ליישם כלים של חיוב חוזר כדי לעקוב אחר השימוש במחשוב ולהבטיח כי יחידות עסקיות ישלמו רק עבור המשאבים או השירותים שבהם הם משתמשים.
עננים פרטיים נפרסים לרוב כאשר עננים ציבוריים נחשבים כבלתי הולמים או כשאינם מתאימים לצרכי העסק. לדוגמה, ענן ציבורי עשוי לא לספק את רמת הזמינות של השירות או את זמן הפעילות שארגון זקוק לו. במקרים אלה, עסק עשוי לבחור להשקיע בענן פרטי בכדי לממש את היתרונות של מחשוב ענן, תוך שמירה על שליטה מוחלטת ובעלות על סביבתו.

עם זאת, לעננים פרטיים יש גם כמה חסרונות. ראשית, טכנולוגיות ענן פרטיות, כגון אוטומציה מוגברת ושירות עצמי של משתמשים, יכולות להכניס מורכבות מסוימת לארגון. טכנולוגיות אלה בדרך כלל דורשות מצוות IT לבחון מחדש כמה מתשתיות מרכז הנתונים שלה, כמו גם לאמץ כלי ניהול נוספים. כתוצאה מכך, ארגון עשוי להצטרך להתאים את צוות ה- IT או אפילו להגדיל אותו כדי ליישם בהצלחה ענן פרטי. זה שונה מהענן הציבורי, שם מרבית המורכבות הבסיסית מטופלת על ידי ספק הענן.

חסרון פוטנציאלי נוסף של עננים פרטיים הוא העלות. היתרון של ענן ציבורי הוא הפחתת עלויות באמצעות שימוש במחשוב כ"כלי שירות" – הלקוחות משלמים רק עבור המשאבים שהם משתמשים בהם. ואילו כאשר עסק בבעלות על הענן הפרטי שלו, הוא נושא בכל עלויות הרכישה, הפריסה, התמיכה והתחזוקה הכרוכות בכך.

 

ספקי ענן פרטיים גדולים

ענן פרטי נפרס בדרך כלל באותה צורה שבה עסק בונה ומפעיל מרכז נתונים מסורתי משלו. עם זאת, מספר גדל והולך של ספקים מציעים שירותי ענן פרטיים שיכולים לחזק או אפילו להחליף מערכות מקומיות.
כמה מהשחקנים הגדולים בשוק הענן הפרטי כוללים את Dell EMC של Dell, המציעה שירותי ענן וירטואליים פרטיים, כמו גם ניהול ענן ותוכנת אבטחת ענן; אורקל, המציעה את פלטפורמת הענן שלה; ו- IBM המציעה חומרת ענן פרטית, יחד עם IBM Cloud Managed Services, כלי אבטחת ענן וכלי ניהול ענן ותזמור.
בישראל, אחת מהחברות המובילות בישראל שמספקות עננים פרטיים היא cloud+, אשר מתמחה במתן פתרונות מחשוב ענן ותקשורת מקצה לקצה לתחום העסקי.
תוכלו ליצור איתנו קשר כעת ואנו נדאג לענן פרטי לארגון שלכם.
צרו קשר כעת >>